Podziel się:

Ponownie rusza konkurs "Nasz zabytek"

Tym razem w konkursie mogą wziąć udział zabytki z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawskopomorskiego i lubuskiego.


Konkurs "Nasz zabytek"

Konkurs "Nasz Zabytek" jest organizowany przez Fundację Most the Most. Skierowany jest do wszystkich osób, które chcą wpływać pozytywnie na swoje otoczenie. Każdy może zgłosić zabytek ze swojej okolicy, który w jego opinii zasługuje na to, aby przywrócić mu dawną świetność. Uczestnicy konkursu będą mieli możliwość podzielenia się pomysłem na to, w jaki sposób zwycięski zabytek mógłby być wykorzysany przez lokalną społeczność. Obiekt, który wygra konkurs otrzyma od Fundacji Most the Most dofinansowanie do 1 000 000 PLN. Właściciel obiektu przeznaczy wygrane środki na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Do konkursu można zgłaszać wyłącznie zabytki nieruchome  (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, mauzoleów, kurhanów, zabudowań w obrębie cmentarzy), które są wpisane do rejestru zabytków lub wojewódzkiej bądź gminnej ewidencji zabytków. W konkursie oceniane są zabytki, które są własnością publiczną (np. należą do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). Konkurs "Nasz Zabytek" podzielony jest na dwa etapy:

1.  Wybór jednego zabytku w województwie (od 13 marca do 10 kwietnia 2023 r.)

2. Wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start druga połowa czerwca 2023 r. - po zakończeniu pierwszego etapu konkursu).

Udział w konkursie

Sprawdź jak, krok po kroku wziąć udział w konkursie.

Czas na zgłaszanie zabytków: od 13 marca do 10 kwietnia 2023 r.

 

1. Wyszukaj

Wyszukaj zabytku w swojej okolicy, który jest dla Ciebie ważny i zasługuje aby przywrócić mu dawną świetność. 

2. Sprawdź

Sprawdź czy zabytek jest wpisany do rejestru zabytków lub wojewódzkiej bądź gminnej ewidencji zabytku i czy jest własnością jednostki publicznej.

3. Zdjęcie

Zrób zdjęcie wybranego przez siebie zabytku.

4. Zgłoś

Wypełnij i wyślij zgłoszenie konkursowe.

Materiały do pobrania

Pobierz broszury z dokładnymi informacjami o konkursie dla poszczególnych województw:

pdfnasz_zabytek_kujawskopomorskie

pdfnasz_zabytek_lubuskie

pdfnasz_zabytek_wielkopolskie

pdfnasz_zabytek_zachodniopomorskie

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

Odkryj stuletni dworek myśliwski w małej kaszubskiej wsi Krępkowice

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj stuletni dworek myśliwski w małej kaszubskiej wsi Krępkowice Położony wśród lasów w małej kaszubskiej wsi Krępkowice dworek myśliwski wybudowany przez hrabiego Rüdigera von der Osten, zachę...

Urokliwy zespół dworsko-parkowy w Łętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Urokliwy zespół dworsko-parkowy w Łętowie Łętowo położone jest w województwie pomorskim na terenie Pobrzeża Kaszubskiego. Wchodzi w skład gminy Choczewo. Na terenie gminy najcenniejszymi pamiątkami...

Magiczny pałac w Ciekocinku

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Magiczny pałac w Ciekocinku Pałac w Ciekocinku położony jest na Kaszubach nad polskim morzem. To prawdziwa perełka wśród historycznych obiektów zabytkowych w gminie Choczewo. Starannie wyremontowa...

Odkrywanie tajemnic dworów i pałaców powiatu słupskiego

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkrywanie tajemnic dworów i pałaców powiatu słupskiego. Fotorelacja Powiat słupski to region obfity w wiele pięknych majątków, które należały niegdyś do znanych pomorskich rodów szlacheckich. Wra...