Podziel się:
  • Home
  • Blog
  • Du Chateau: polsko-francuska przyjaźń

Du Chateau: polsko-francuska przyjaźń

Zapoznaj się z krótką historią rodziny Du Chateu, która zasłynęła ze stworzenia fundacji francusko-polskiej kultury, która wspierała młodych architektów.


Rodzina Du Chateau

Jan i Aleksander Du Chateau w majątku Strzelce koło Hrubieszowa

Rodzina Du Chateau

Rodzina Du Chateau wywodziła się z Francji. W odwrocie po klęsce armii napoleońskiej pod Berezyną, Pierre Du Chateau znalazł schronienie w polskim dworze. Ożenił się z polską szlachcianką i w 1908 roku wykupił dwór w Hrubieszowie, który należał do rodziny przez kolejne sto lat, aż do 1946 roku. Jan Du Chateau wychowany w polskim duchu, za swoją patriotyczną pracę został zesłany na Syberię. Jan miał trzech synów: Tadeusza, który zmarł wcześnie, Stefana – późniejszego właściciela dworu w Hrubieszowie i Juliusza ożenionego z Marią Mazarską, zarządzał majątkiem w Strzelcach w latach 1937 – 1944 .Na początku wieku XX Maria i Juliusz Du Chateau drogą parcelacji weszła w posiadanie majątku we wsi Strzelce aż do 1942 roku. Najazd ukraińskich band zmusił ich do ucieczki ze Strzelec. Schronienie znaleźli w miejscowości Żelazne. 6 września 1944 roku majątek w Strzelcach upaństwowiono dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Przekształcono go w szkołę podstawową.

Moment w którym Jan Du Chateau wraz z rodziną ucieka opisuje:

„I w pewnym momencie, właśnie pamiętam to jako dziecko, jak siedzieli na, tym, raz wuj raz mama siedzieli na tym krześle a Ukrainiec z bronią w ręku kierował tą lufę w kierunku właśnie mojej mamy i mojego wuja. I w pewnym momencie krzyknął któryś z tych Ukraińców, Niemcy! […] Okazuje się, że on, on wcale prawdy nie powiedział, żadnych Niemców nie było, tylko uratował życie, członkom mojej rodziny. No i później z Hrubieszowa do Warszawy uciekaliśmy przed tymi bandami. Ale jak to się mówi u nas w rodzinie, z deszczu pod rynnę. No bo tam powstanie nas później już zastało. […] po kilkunastu dniach chyba, o ile pamiętam, to już teraz gorzej z pamięcią, uciekliśmy jakoś z tej, z Warszawy po tym powstaniu. Rodzina nam pomagała no i jakoś udało się przeżyć.”

Stefan Du Chateau, syn Jana Du Chateau, wnuk Piotra Du Chateau, mąż Krystyny Anny Szeronos, urodzony 8 sierpnia 1908 roku w Solwyczegodsku na Syberii. Swoje młode lata spędził w Hrubieszowie u boku ojca, który wówczas zarządzał majątkiem. Kształcił się w gimnazjum w Lublinie. Zaczął studiować architekturę na Uniwersytecie Lwowskim, jednak nie udało mu się zdobyć jej dyplomu przez wybuch wojny. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, brał również udział w walkach 2 Dywizji Armii Polskiej w Wogezach. Pomagając jej w odwrocie dostał się do niewoli niemieckiej i został zesłany do obozu dla francuskich jeńców. Uwięziony, korzysta z prowadzonych tam wykładów o urbanistyce. Gdy wojna się zakończyła osiedlił się we Francji i ukończył studia na Sorbonie. Wykładał architekturę współczesną na Paryskiej Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytecie w Montrealu. Jego wybitne,opatentowane odkrycia w dziedzinie architektury przestrzennej (wykorzystanie rur do konstrukcji) zwróciły uwagę całego świata budowlanego. Jako współautor wystąpił przy budowie wielu obiektów na całym świecie, takich jak: katedra w Papetee, biblioteka uniwersytecka w Meschedzie, meczet Hassana II w Casablance, port lotniczy w Waszyngtonie, hotel w Bangkoku czy wieżowiec Trumph w Nowym Jorku.

Ściśle też współpracował z warszawskim Mostostalem. Szkolił jego pracowników. W swojej pracowni często zatrudniał Polaków, którzy przybywali do Francji. Ze swoją żoną Krystyną Anną Szeronos, którą poślubił w 1956 roku utworzył Fundację Francusko-Polskiej kultury w Hrubieszowie, która swą działalnością wspiera młodych architektów.
Po śmierci w 1999 roku cały swój okazały majątek przekazał na cele fundacji. Hojnie wspierał również znajdujące się w Hrubieszowie muzeum.

Juliusz Du Chateau urodzony 13 grudnia 1887 roku w Hrubieszowie był właścicielem dworu w Hrubieszowie przy ulicy 3 Maja 11. W czasie okupacji dwór zabrany był dla szefa administracji publicznej. Zdewastowany i do generalnego remontu został oddany rodzinie Du Chateau w 1948 roku. Do połowy 1955 roku pracował w Ministerstwie Rolnictwa. Ze względu na zakaz powrotu Juliusza jako właściciela ziemskiego do Hrubieszowa powracał tylko na niedzielne obiady. Jego podróż do domu rodzinnego zajmowała mu 11 godzin pociągiem w jedną stronę. Na emeryturze jednak osiadł w Hrubieszowie i by podreperować domowy budżet podjął się pracy w Centrali Nasiennej w wymiarze ¼ etatu. Niestety dowiedział się o tym przewodniczący Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości, który w bezpośredniej rozmowie z Juliuszem Du Chateau zabronił mu powrotu do Hrubieszowa na stałe i podejmowania mu jakiejkolwiek pracy zarobkowej na terenie miejscowości. Jak relacjonuje syn Juliusza – Jana na skutek tego wydarzenia, po powrocie do domu jego ojciec doznał rozległego wylewu i mimo pomocy lekarskiej zmarł.

Galeria zdjęć:

Źródła wiedzy i zdjęć:

Opracowanie tekstu: Patrycja Grygoruk

 


Ostatnie artykuły

Nowości w księgarni - Magia Dolnośląskich Zamków

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Nowości w naszej księgarnii: seria książek Joanny Lamparskiej W naszej księgarni pojawiła się seria książek Joanny Lamparskiej - Magia Dolnośląskich Zamków. Rezydencje i ich losy. Seria składa...

Nowość na stronie - malarstwo i obrazy

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Nowość na stronie DIPP: Malarstwo i obrazy Na naszej stronie internetowej pojawiła się nowa zakładka: malarstwo i obrazy. Uruchomiliśmy możliwość zakupienia obrazów przedstawiających obiekty r...

Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub 2021 r.

| Patrycja Grygoruk | Blog
Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub Już w przyszłym miesiącu, tj, 4-6 czerwca odbędzie się Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub. W ramach festiwalu odwiedzić będzie można 16 obiek...

Zapomniane miejsca Pomorskie- zapowiedź

| Patrycja Grygoruk | Blog
Zapomniane miejsca pomorskie, część północna - zapowiedź W naszej księgarni pojawił się właśnie przewodnik autorstwa Michała Piotrowskiego "Zapomniane miejsca Pomorskie" Część Północna. Znaleźć ...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Wałowa 10/3, 84-200 Wejherowo
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
tel. + 48 58 778-21-30

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.