Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Soplach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Soplach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Do XIX wieku wieś Sople była folwarkiem, która należała do wielkich dóbr z siedzibą w Małdytach. W 1900 roku majątek wyodrębniono. Właścicielem został Alfred Kahle. W rękach jego rodziny Sople pozostawały do 1945 roku.

Dwór

Dwór znajdujący się w Soplach został wniesiony po 1900 roku. Spłonął on zimą 1923/24. Nowy obiekt został wzniesiony według projektu profesora Fricka z Königsberga. Dwór ten zachował się do czasów współczesnych.

Budynek dworu otacza park krajobrazowy z częściowo zachowanym układem i zróżnicowanym drzewostanem. Sam obiekt został założony na rzucie prostokąta. Jest on dwukondygnacyjny i przykryty czterospadowym dachem z facjatkami. Elewacje dworu są wzdłużne siedmioosiowe. Na osi elewacji frontowej znajduje się wejście, które jest podkreślone trzema półkolistymi otworami drzwiowymi oraz okiennymi jak i obszernym tarasem z ozdobną balustradą. Od strony elewacji ogrodowej, na osi, znajduje się obszerna murowana, przeszklona weranda, a nad nią duży taras. Obecnie dwór jest wystawiony na sprzedaż.

23 listopada 2019 roku w dworze miał miejsce pożar. Właściciele są w trakcie remontu obiektu.

Źródła wiedzy
  • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia:


Książka Małgorzaty Jackiewicz-Garniec
i Mirosława Garniec

Zachęcamy do zakupienia książki oraz kolekcji widokówek Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garniec, która jest dostępna w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.