Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Gisielu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gisielu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Gisiel położona jest w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dierzgoń, 19km na południowy zachód od Pasłęka. Dobra miejscowości należały do rodziny von Natzmer, od której w 1795 roku odkupiła rodzina Johann Georg von Reibnitz. Należały do tej rodziny aż do 1945 roku.

Dwór w kształt litery E o mansardowej konstrukcji dachu zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku. Na przedniej część elewacji znajdował się ryzalit z trójkątnym szczytem z okulusem w polu. Po bokach te same ryzality w mniejszym formacie. Wnętrze z wysokim na dwie kondygnacje holem z unikalnymi podrzeźbionymi dębowymi schodami. Schody, stolarka głównych drzwi utrzymane były w stylu empire. Sufity zdobiły sztukaterie. Dwór zmienił się w całkowitą ruinę. Otoczony był parkiem, w części wschodniej znajdywał się staw. Park był regularny, przekształcony w krajobrazowy w drugiej połowie XIX wieku według projektu Johanna Larassa. Z obecnego założenia parkowego zachowały się jedynie stare drzewa. Większość założeń gospodarczych datowanych na lata 1854-1908 pozostały w dobrym stanie.

Źródła wiedzy
  • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.

Tekst: Patrycja Grygoruk, zdjęcia:

  • Michał Piotrowski, 2020 r. (udostępniono za zgodą autora).
  • Stara litografia: Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883.