Dwory i Pałace Polski: dwór Zaleskie I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Zaleskich

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Zaleskich. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Zaleskie wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1344 r. Pierwszym właścicielem był von Typhanow. Od 1461 do 1945 r. pozostawała w rękach rodziny von Below. Jedną z czołowych postaci tego rodu był major Andrzej Mikołaj Jerzy, po nim majątek odziedziczył jego syn Walter, który gospodarzył w Zaleskich do 1944 roku. Do czasu wejścia Rosjan do Zaleskie, majątkiem opiekowała się wdowa po Walterze von Below. Od 1950 r. w dworze znajdował się miejscowy PGR. Następnie obiekt przeznaczono na ośrodek kolonijny. Należał on do Jelczańskich Zakładów Samochodowych.

Dwór w Zaleskich pochodzi z XVIII wieku, zbudowany został jako budynek dwutraktowy, na planie prostokąta z portykiem od przodu. W XIX wieku dobudowano przybudówkę również na planie prostokąta. Została ona rozebrana w 1965r. Dwór postawiono z cegły na kamiennym fundamencie z dachem naczółkowym krytym dachówką zwaną karpiówką. Do dworu od strony północnej przylegał park z interesującymi okazami drzew i krzewów.

Źródła wiedzy
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Program opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009 - 2012.
  • Rejest Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.wikipedia.org, autor: Robert Rydlewski, licencja: CC BY-SA 4.0 i Radosław Kamiński, 2021 r. (udostępniono za zgodą autora).