Twój koszyk jest pusty

Pałac w Strzelinie

  • pałac w Strzelinie

    www.westernpomerania.com.pl, autor: Beata Zbonikowska

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Słupsk

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Oddział Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Numer rejestru zabytków:
1347
Numer dawnego rejestru
zabytków:
311
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu:
13 luty 1991

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Strzelinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Strzelinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś wzmiankowana była już w XIII w. W 1286 r. Strzelino zostało przyznane dla klasztoru w Białobuku jako wyposażenie kościoła św. Mikołaja w Słupsku. Około 1700 r. majątek został zakupiony przez Gerda von Below. Dobra pozostawały w rękach rodu von Below do 1784 r. Pod koniec XVIII w. Strzelino przeszło na własność rodziny Meske, a od 1853 do 1945 r. należało do rodu von Mach. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku byli Emil (od 1912 e.) oraz Rudolf von Mach.

Zespół dworski znajdujący się w Strzelinie datowany jest na II poł. XIX w. Należy do niego: XIX-wieczny dwór, park, zabudowania gospodarcze oraz spichlerz z I poł. XIX w. Pałac został wybudowany przez ród von Mach, jako budynek murowany na kamiennej podmurówce. Dach budynku jest naczółkowy, kryty ceramiczną dachówką zakładkową. Obiekt został wybudowany na planie prostokąta z ryzalitami środkowymi od północy i południa oraz ryzalitem bocznym od wschodu. Północny ryzalit poprzedzony jest schodami i tarasem. Do czasów współczesnych zachował się dwutraktowy układ wewnętrzny tarasu. Elewacje zewnętrzne nawiązują do budowli klasycystycznych. Z zabytkowego wyposażenia zachował się: hol, ozdobny piec kaflowy z otwartym paleniskiem, boazeria w sieni oraz skromna dekoracja stiukowa w sali konferencyjnej, bibliotece i dwóch innych pomieszczeniach.

Źródła wiedzy
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.westernpomerania.com.pl, autor: Beata Zbonikowska, 2012 r. (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.