Dwory i Pałace Polski: pałac Lubuczewo I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Lubuczewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Lubuczewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o Lubuczewie pochodzi z 1320 roku. W 1546 roku został wydany list lenny dla von Tessena. W 1608 roku właścicielem była księżna Erdmut von Croy. W 1624 roku książe pomorski przekazał majątek na jakiś czas na znak łaski rodzinie von Reckow. W 1741 roku właścicielem został Klaus von Pirch, a później (w 1764 roku) jego syn Karl Siegmund von Pirch, W 1785 roku majątek został sprzedany przez Pirchów i przechodził z rąk do rąk, m. in.: w 1785 roku do Johanna Ernsta Friedricha von Stojentin i w 1841 roku do Alexandra von Puttkamera. W 1860 roku Edmund Max von Braunschweig był właścicielem i do 1945 roku majątek pozostawał w rękach członków jego rodziny. Emdund zmarł w 1890 roku. Potem w 1910/14 właścicielem była Eugene von Braunschweig, a od 1924 roku wnuk Edmunda Eberhard von Braunschweig.

W Lubuczewie znajduje się pałac murowany datowany na drugą połowę XIX wieku. Jest to budynek z wieżą oraz półkolistym szczytem nad przeszkloną werandą. Pałac otoczony jest parkiem.

Według informacji uzyskanych od inspektora Departamentu Majątku i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:

Przedmiotowa nieruchomość stanowi aktualną ofertę inwestycyjną Województwa Pomorskiego. Kolejny przetarg na jej sprzedaż zaplanowany został na dzień 28 marca 2018 roku. Od czasu protokolarnego przejęcia nieruchomości od Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku, co nastąpiło w lipcu 2014 roku obiekt jest nieużytkowany. Dom Opieki Społecznej, zgodnie z posiadaną wiedzą znajduje się w sąsiedztwie przedmiotowej nieruchomości, jednakże nie jest w żaden sposób z nią związany.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel, Der Landkreis Stolp in Pommern. Zeugnisse seiner deutschen Vergangenheit. Lübeck 1989, S. 711.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • https://nieruchomosci.pomorskie.eu/-/palac-w-lubuczewie
  • Monika Zacharzewska, Pałac w Lubuczewie znów do sprzedania, 2014 r. - link

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: wizytacja terenowa 01.05.2018 r. i Michał Piotrowski, 2021 r. (udostępniono za zgodą autora).