Dwory i Pałace Polski: pałac Kukowo I historia i właściciele
Podziel się:

Pałac w Kukowie

Poznaj historię pałacu w Kukowie.

 • pałac w Kukowie

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • pałac w Kukowie

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • pałac w Kukowie

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Zapoznaj się z historią pałacu w Kukowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kukowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kukowo (niem. Kuckow) wraz z Rogawicą (niem. Roggatz) stanowiło niegdyś jedną osadę. Wzmiankowana ona była po raz pierwszy w 1493 roku. Kukowo było starym lennem rodu von Bandemer. Jako właścicieli wymienia się m.in. Clausa von Bandemer i Christiana von Bandemer. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli major Joachim von Bandemer i jego syn Joachim Dietrich (Dieter) von Bandemer.

Pałac znajdujący się w Kukowie został wybudowany w 1889 roku. Jest to budynek piętrowy, podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta i pokryty czterospadowym dachem. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej znajduje się poprzedzony schodami trójosiowy ryzalit wejściowy zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Od południa mieści się centralnie usytuowany taras poprzedzony schodami do parku. Na początku XX wieku pałac został przebudowany przez Dietricha von Bandemera. Wówczas powstała obecna klatka schodowa, zainstalowano centralne ogrzewanie i wyposażono łazienki. Przy rezydencji znajdują się następujące zabytkowe obiekty: murowany zespół folwarczny z końca XIX wieku, stajnia z 1892 roku, obora z 1889 roku, a także budynek mieszkalny nr 17 z XIX wieku. Całość jest otoczona parkiem przypałacowym z drugiej połowy XIX wieku o powierzchni 3,5 ha, opartym na stylu krajobrazowym, wzbogaconym na początku XX wieku o kilka gatunków drzew. Park i pałac zostały odgrodzone od podwórza gospodarczego ceglanym, otynkowanym murem z bramą wjazdową. Po 1945 roku pałac przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od 1997 roku do chwili obecnej znajduje się on w rękach prywatnych.

Źródła wiedzy
 • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, s. 822.
 • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
 • Program opieki nad zabytkami Powiatu Słupskiego na lata 2009-2012, Starostwo powiatowe w Słupsku, Słupsk 2009.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2013 r. (udostępniono za zgodą autora).