Twój koszyk jest pusty

Dwór w Grąsinie

  • dwór w Grąsinie

    www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Słupsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany
Numer rejestru zabytków:
455
Numer dawnego rejestru
zabytków:
200
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Grąsinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Grąsinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Grąsino (niem. Granzin) należało niegdyś do Puttkamerów. Otrzymali oni owy majątek po 1491 roku na mocy umowy zawartej z rodem von Below. Puttkamerowie oprócz Grąsina otrzymali Jezierzyce (niem. Jeseritz) oraz Bukówkę (niem. Buckow). Natomiast rodzina von Below dostała Komorczyny (niem. Kummerzin), Słonowice (niem. Schlönwitz) oraz Dobrzęcino (niem. Dubberzin).

W 1739 roku Bogusław Urlich von Puttkamer był właścicielem majątku. Później został on sprzedany w 1740 roku i ponownie w 1796 roku. W XIX wieku Grąsino było podzielone na dwie części: A i B. Grąsino A w 1804 roku posiadał dzierżawca Krause. W 1854 roku majątek kupił Ernst Ruolf Hübner. Ostatnimi właścicielami tej części Grąsina byli Theodor Deinert (1910 rok), Sophie Deinert (1929 rok) i Gertrud Schelten z domu Deinert (do 1945 roku). Z kolei Grąsino B w 1804 roku należało do administratora Raddatza. W 1858 roku majątek po ojcu przejął Johan Schulz. Później tę część majątku przejął August Nietzke auf Wareblow, który mieszał tu do 1873 roku. W 1910 roku majątek otrzymał jego syn Soho Leo Wareblow. Później Grąbkowo B wraz z Paprzycami (niem. Papritzfelde) otrzymała córka Augusta Margaret von Duisburg. Ostatnim właścicielem drugiej części majątku została Elizabeth von Duisburg. Jej nazwisko jest wymieniane w 1938 roku w książce adresowej transportu towarowego.

Murowany dwór znajdujący się w Grąsinie został wybudowany w 1852 roku. W Grąsinie jest również pałac, który pochodzi z początku XX wieku. Można tu podziwiać także pozostałości po zespole folwarcznym z połowy XIX wieku.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Zeugnisse seiner deutschen Vergangenheit. Lübeck 1989, S. 496–498, tłum. Nina Herzberg.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.