Dwory i Pałace Polski: dwór Starnice I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Starnicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Starnicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Nazwa Starnice pochodzi od niem. Starnitz (1586) i Sternitz (1628). Jest ona dwuznaczna, tłumaczona od nazwy osobowej Starna, Starnia, Stron lub od określenia – strona, czyli kraj, terytorium, okolica, miejscowość w znaczeniu: ci, którzy mieszkają na uboczu. Miejscowość ta była znana jako lenno Bendemerów. Do roku 1696 majątek znajdował się w rękach rodu von Below. W 1753 r. dobra przeszły z rąk Petera Otto von Bandemer na rodzinę Gottbergów, która rezydowała tutaj do 1945 r.

Pałac został wybudowany pod koniec XVIII w. przez rodzinę von Gottberg. W XIX w. dobudowano do niego niższą oficynę. Jest on budowlą późnobarokową, dwukondygnacyjną, 9-osiową. W jego fasadzie znajduje się 3-osiowy pozorny ryzalit, poprzedzony niskim portykiem oraz zwieńczony trójkątnym naczółkiem. W tympanonie umieszczono rodzinny herb Gottebergów.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: wizytacja terenowa, 02.05.2017 r. i Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883 [dostęp: www.digital.zlb.de], Starnitz