Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kuklówce-Zarzecznej

dwór w Kuklówce-Zarzecznej

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żyrardowski, gmina Radziejowice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kuklówce-Zarzecznej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kuklówce-Zarzecznej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Kuklówka należała do Kazimierza Krasińskiego, oboźnego wielkiego koronnego. Od 1889 roku w rękach Józefa Chełmońskiego (1849–1914), ucznia Wojciecha Gersona, studenta Akademii Monachijskiej, w czasie swojego pobytu w Paryżu współpracownika pisma „Le Monde Illustré”, malarza polskiej wsi, scen rodzajowych, Ukrainy, koni i krajobrazów, autora słynnych obrazów Czwórki, Trójki, Kozaków, Babiego lata, najznakomitszego polskiego pejzażysty przełomu wieków.

Dwór

Po kilkunastu latach spędzonych w Paryżu – okresie powodzenia tak artystycznego, jak finansowego, słynny malarz Józef Chełmoński powrócił do kraju. Osiadł w Kuklówce, gdzie żył samotnie aż do śmierci w 1914 roku. Być może początkowo mieszkał w domu, który jego brat dr Adam Chełmoński, warszawski lekarz, przeniósł z początkiem XX wieku do nieodległej Adamowizny. W Kuklówce stanął zachowany do dziś skromny w formie, choć obszerny drewniany dom, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z niesymetrycznie umieszczoną przeszkloną werandą od frontu. Część elewacji ogrodowej piętrowa, przechodząca w nakrytą dwuspadowym daszkiem wystawkę dachową. Nad oknami parteru snycerskie zwieńczenia w formie przestylizowanej wici roślinnej przypominającej ludową wycinankę.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.