Twój koszyk jest pusty

Pałac w Kamionie

  • Pałac w Kamionie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żyrardowski, gmina Puszcza Mariańska

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Kamionie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kamionie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Kamion był we władaniu starosty wyszogrodzkiego Szymanowskiego. W początkach XX wieku własność B. Wojciechowskiego. W późnych latach dwudziestych w Kamionie gospodarował Wł. Konstanty Karolewski. Majątek liczył wówczas 386 hektarów.

Dwór

Pałac wzniesiony w latach 1917–1918 dla B. Wojciechowskiego przez architekta Juliusza Kłosa jest jedną z ostatnich dużych rezydencji powstałych na Mazowszu. Obszerny, piętrowy, nakryty dachem polskim, z gankiem kolumnowym w wielkim porządku o dwóch parach kolumn na cokołach. Z prawej strony dworu piętrowe i parterowe dobudówki. Tylna elewacja z dwoma skrajnymi piętrowymi skrzydłami-ryzalitami przypomina zaprojektowane przez Hilarego Szpilowskiego w końcu XVIII wieku pałace w Słubicach, Rudnie i Walewicach. Świat ziemiański odchodził powoli do historii. Zrujnowane I wojną światową i zagrożone reformą rolną polskie ziemiaństwo nie było w stanie odbudować swojej pozycji ani politycznej, ani majątkowej z początku wieku. Choć pozostało jeszcze w okresie międzywojennym silną grupą wpływającą na władzę, to władzy tej było w praktyce pozbawione, czemu wyraz dała konstytucja marcowa z 1921 roku znosząca herby szlacheckie, tytuły rodowe i dziedziczne przywileje. Powstałe w latach dwudziestych dwory w stylu polskim, jak Kuznocin, Dylew czy Gołębiówka, były już tylko sentymentalną podróżą w przeszłość, a nie wyrazem rzeczywistego życia. W pałacu w Kamionie, wzniesionym tuż przed końcem I wojny światowej, można widzieć ostatnią prawdziwą „pańską” siedzibę nawiązującą łamanym polskim dachem i monumentalnym kolumnowym gankiem do ostatniego momentu świetności Rzeczpospolitej czasów saskich i doby stanisławowskiej. Architekt Juliusz Kłos (1881–1933) od 1920 roku był profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Położył wielkie zasługi w zakresie inwentaryzacji i konserwacji zabytków Wilna. W 1923 roku wydał znany, uznany i wznawiany przewodnik po tym mieście.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.