Twój koszyk jest pusty

Dwór w Piekarach

  • dwór w Piekarach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żyrardowski, gmina Mszczonów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Piekarach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Piekarach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Piekary były własnością rodziny Lindów (Linda). Zapewne w XIX wieku w rękach rodziny Popławskich, w XX wieku Ilskich i Wiśniewskich, w tym Eugeniusza Wiśniewskiego. Po wojnie dwór pozostawał w rękach dawnych właścicieli. Jako ostatniego właściciela wymienia się hrabiego Emanuela Mniszka.

Dwór

Dwór wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku (ok. 1820 r.), parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z kolumnowym gankiem w elewacji ogrodowej złożonym z dwóch par toskańskich kolumienek na podwójnych piedestałach, dźwigających trójkątny fronton z niewielkim wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem w tympanonie. Ganek został dostawiony do dworu z początkiem XX wieku, w 1908 roku, kiedy dwór poddano gruntownej renowacji. Był to czas, kiedy po wzniesieniu przez Jana Heuricha młodszego dworu w Dłużewie i konkursie na dwór Krasińskich w Opinogórze na popularności zyskiwał styl polski. Jego kluczowym motywem stawał się właśnie kolumnowy ganek, nadający ziemiańskiej siedzibie pożądany klimat sielskości. A „sielskość – pisał z początkiem XX wieku Władysław Łoziński – daje wszystką barwę życiu, obyczajom, wczasom i trudom, historii nawet i literaturze”. Obok rycerskości sielskość była drugą równorzędną i nieodzowną cechą polskiego dworu.

Zaprzągłszy w pług sforne woły,
Rad zasiadam z przyjacioły,
Wszystkie tytuły: pełne ampuły.
Najdzie w piwnicy węgrzyna,
Chmiel wystały do komina
Niech przystawiają a w dudy grają.
(...)
Lamus pełen wszelkiego
Jest rynsztunku żołnierskiego.
Obrona w zdrowiu jest w pogotowiu.
W stajni turek ugłaskany,
W stadzie cekiel farbowany,
Jest i siedzenie świetne na ścienie.
(anonim, XVII wiek)

Jak wiele charakteru nadaje ziemiańskiej siedzibie kolumnowy portyk, możemy się przekonać, spoglądając na dwory w Osieku-Aleksandrowie, Cekanowie, Mochowie, Nieborzynie, Poświętnym, Strachówce i Strachówku, które choć podobne do dworu w Piekarach, nie przeszły z początkiem XX wieku portykowej „sarmatyzacji”. Kolumnowy ganek dostawiony został nie do elewacji frontowej, lecz ogrodowej, wychodzącej na południe, co – dzięki słońcu i skierowaniu na przyrodę – jeszcze bardziej podkreślało sielski wymiar szlacheckiego domu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013; korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, na podstawie:

  • Elżbieta Posłuszny, Karta Biała, 1982 r.

Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.