Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żuromiński, gmina Kuczbork-Osada
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Zespół: | pałacowo-parkowy z folwarkiem |
Skład zespołu: | pałac, park, gorzelnia, obora I, obora II, spichlerz, stodoła |
Numer rejestru zabytków: | A-243 |
Stan zachowania: | Dobry |
Zastosowanie: | własność prywatna |
Data wpisu: | 15 październik 1981 |
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Zielonej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Siedziba godna obywatela ziemskiego „większej zamożności”, wzniesiona w trzeciej ćwierci XIX wieku i utrzymana w modnym od połowy stulecia kostiumie neorenesansowym, nałożonym na tradycyjną w swym wydłużonym kształcie bryłę pałacu. Pałac piętrowy, z dwuosiowymi płytkimi ryzalitami skrajnymi w elewacji frontowej i trójosiowym pozornym ryzalitem na osi zwieńczonym balustradką-attyką. Górne kondygnacje ryzalitów opięte pilastrami. W elewacjach bocznych późniejsze zapewne przybudówki z trójbocznymi aneksami, a na nich tarasy. Triada półkoliście zamkniętych okien piętra, a powyżej trójkątny naczółek sprawiają, że elewacja boczna zaczyna konkurować z frontową i mimo wydłużonego kształtu pałac nabiera pewnych cech budowli centralizującej, a więc willowej. Kondygnacje rozdzielone szerokim gzymsem kordonowym z rautami-cokolikami i podokiennymi płycinami. Powyżej piętra gzyms wieńczący. Elewacje parteru boniowane. Dach płaski. Zielona, gniazdo i własność Zielińskich herbu Świnka od XIV wieku do 1776 roku – do tragicznej śmierci ostatniego z rodu dziedzica Zielonej Kazimierza Zielińskiego, cześnika zawkrzeńskiego. Następnie w rękach jego siostry Franciszki z Zielińskich zamężnej z Ignacym Zielińskim herbu Jelita. Przez jej drugie małżeństwo z Janem Karolem Kisielnickim, starościcem świdnickim, Zielona przeszła do Kisielnickich, których własnością pozostawała jeszcze w XIX wieku.
W XX wieku własność Bobrowskich, w tym w 1913 roku Józefa Bobrowskiego, a od 1914 roku wdowy po nim Janiny z Wolskich Bobrowskiej, secundo voto Ludwikowej Wielowieyskiej, tertio voto Edwardowej Pepłowskiej. W końcu lat dwudziestych właścicielką Zielonej była Janina Wielowieyska, a majątek liczył wówczas 514 hektarów. Ostatnią właścicielką majątku była córka Janiny Halina Wielowieyska, primo voto Marchwicka, secundo voto Obertyńska.
Dom niezamieszkany, w dobrym stanie. Park zaniedbany, częściowo zdewastowany. Obiekt niedostępny, dobrze widoczny z większej odległości.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-826-6
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: