Twój koszyk jest pusty

Pałac w Ślężanach

pałac Ślężany

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wołomiński, gmina: Dąbrówka

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Restauracja Pałac Ślężany
Numer rejestru:
412
Data wpisu do rejestru:
05 kwiecień 1962

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Ślężanach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Ślężanach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pałac wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku dla Jana von Egerta i rozbudowany po 1914 roku, nieregularny, o bryle parterowej i piętrowej, nakryty zróżnicowanymi dachami: niskim czterospadowym oraz w części dwuspadowym, a parterowe skrzydło – mansardowym z okrągłymi lukarnami, co nadaje budowli pewne cechy kostiumu francuskiego. Wejście poprzedzone sionką, nad którą niewielki taras. Na bocznej dobudówce taras o tralkowych balustradach i wazach na cokołach.

W 1783 roku Ślężany należały do pułkownika Ignacego Hryniewicza, buńczucznego królewskiego, w latach 1871–1895 Jana von Egerta, od roku 1895 Jana i Anny Chełmińskich, a od 1897 do 1911 roku Władysław Ostrowskiego. Potem własność Ignacego Popiela, a następnie Juliana i Wandy z Popielów Jaworskich. Po przeprowadzonej w 1921 roku parcelacji część majątku objął B. Juściński, który odsprzedał ją potem Stanisławowi Gralewskiemu. W późnych latach dwudziestych w Ślężanach były dwie własności: Juliana Jaworskiego licząca 476 hektarów i Stanisława Gralewskiego licząca 400 hektarów. Syn Anny z Ostrowskich Doruchowskiej ze Ślężan Władysław Doruchowski (ur. 1923), żołnierz AK, zginął w powstaniu warszawskim w 1944 roku.

Pałac i park w bardzo dobrym stanie. Obiekt niedostępny, niewidoczny z większej odległości: W 2013 roku mieścił się tu Dom Konferencyjny PKO. Obecnie znajduje się tu „Restauracja Pałac Ślężany”.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.