Podziel się:

Dwór w Kątach

  • dwór w Kątach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kątach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kątach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od 1710 roku Kąty stanowiły własność rodziny Kuczborskich. Boniecki podaje, iż Felicjan Kuczborski, miecznik, łowczy, podczaszy, w końcu podkomorzy zakroczymski, „otrzymał kadukiem Kąty i różne sumy po Nartowskim”. Na początku XIX wieku właścicielem Kąt był Piotr Kuczborski, a w połowie stulecia być może ten sam Piotr Kuczborski. Od 1870 roku własność Ignacego Ożarowskiego, na początku XX wieku Władysława Kozietulskiego, a w późnych latach dwudziestych XX wieku Klemensa Skawińskiego. Majątek liczył wówczas 288 hektarów. W rękach Skawińskich Kąty pozostały do końca.

Dwór

Podobnie jak w Bąkowie czy Oblasie poprowadzona barbarzyńsko przed samym dworem po wojnie droga kompletnie zniszczyła dawne założenie. W rezultacie dwór znalazł się w ciągu wiejskiej zabudowy. Klasycystyczny, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z czterokolumnowym portykiem toskańskim na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem i podobnym portykiem po drugiej stronie. Elewacje dworu boniowane. Dwór wzniesiony został na początku XIX wieku dla Dionizego Kuczborskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Włodzimierz Jacek Adamski, 2014 r. www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Wałowa 10/3, 84-200 Wejherowo
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
tel. + 48 58 778-21-30,
tel. kom +48 505-505-016

 

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.