Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kątach

  • dwór w Kątach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
26/268
Data wpisu do rejestru:
11 luty 2031
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
wystawiony na licytację

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kątach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kątach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od 1710 roku Kąty stanowiły własność rodziny Kuczborskich. Boniecki podaje, iż Felicjan Kuczborski, miecznik, łowczy, podczaszy, w końcu podkomorzy zakroczymski, „otrzymał kadukiem Kąty i różne sumy po Nartowskim”. Na początku XIX wieku właścicielem Kąt był Piotr Kuczborski, a w połowie stulecia być może ten sam Piotr Kuczborski. Od 1870 roku własność Ignacego Ożarowskiego i jego żony Celestyny Ożarskiej z domu Morska. Na początku XX wieku Kąt były własnością Władysława Kozietulskiego, a w późnych latach dwudziestych XX wieku Klemensa Skawińskiego. Majątek liczył wówczas 288 hektarów. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Stanisław Skawiński, który zarządzał majątkiem również podczas II wojny światowej.

Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła parcelacja gruntów dworskich. Część majątku przydzielono PGR-owi w Żdżarach. Resztę rozparcelowano pomiędzy mieszkańców wsi. Południowa część dawnego parku została podzielona na działki budowlane. 

Dwór

Podobnie jak w Bąkowie czy Oblasie poprowadzona barbarzyńsko przed samym dworem po wojnie droga kompletnie zniszczyła dawne założenie. W rezultacie dwór znalazł się w ciągu wiejskiej zabudowy. Klasycystyczny, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z czterokolumnowym portykiem toskańskim na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem i podobnym portykiem po drugiej stronie. Elewacje dworu boniowane. Dwór wzniesiony został na początku XIX wieku dla Dionizego Kuczborskiego.

Przez kilkanaście lat po wojnie w dworze mieściła się szkoła podstawowa. Później mieściło się w nim przedszkole i Ośrodek Nowoczesnej Godposyni. W późniejszym czasie przeszedł w ręce prywatne. Obecnie jest wystawiony na licytację komorniczą.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.

Korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, na podstawie:

Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Włodzimierz Jacek Adamski, 2014 r. www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.