Twój koszyk jest pusty

Dwór w Borchowie

dwór w Borchowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Borchów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
W remoncie
Zastosowanie:
własność Wojskowej Akademii Technicznej

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Borchowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Borchowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W połowie XII wieku Brochów należał do Żyrona, wojewody mazowieckiego, i jego syna Olta. Pod koniec XII i w XIII stuleciu własność klasztoru kanoników lateraneńskich z Czerwińska. Później siedziba Prawdziców, z których rycerz Jan Sowka otrzymał Brochów w 1304 roku od Bolesława II. Brochów pozostawał w rękach jego potomków później noszących nazwisko Brochowskich, w tym w pierwszej połowie XVI wieku w rękach Jana Brochowskiego, stolnika gostynińskiego, jego syna, również Jana, wojskiego warszawskiego, wraz z żoną Katarzyną z Ławskich, wojewodzianką mazowiecką, dobrodzieja miejscowego kościoła. W 1661 roku przez małżeństwo Agnieszki z Brochowskich z Olbrachtem Adrianem Lasockim, starostą wyszogrodzkim, przeszedł Brochów do Lasockich. Olbracht Adrian Lasocki (ur. 1631), poseł na sejm i kasztelan inowrocławski, stronnik króla Jana Kazimierza w wojnie ze Szwedami, zmarł w 1693 roku. Jego dwaj bracia, Paweł Lasocki i Mikołaj Lasocki, zginęli w obronie ojczyzny w czasie potopu, a trzeci brat Władysław Lasocki (1632––1696) odznaczył się w walce ze Szwedami. Adam Lasocki, urodzony w Brochowie, poseł na sejmy, kasztelan sochaczewski, zmarł w 1796 roku. W drugiej połowie XVIII wieku Brochów należał do kasztelana Józefa Lasockiego i jego syna Antoniego, pod koniec XIX stulecia do Jana Pawła Lasockiego i jego żony Heleny z Orsettich, w 1909 roku do Jana Lasockiego, a pod koniec lat dwudziestych XX wieku do Andrzeja Lasockiego. Majątek liczył wówczas 680 hektarów. W rękach Lasockich Brochów pozostawał aż do 1931 roku. W ten sposób od co najmniej 1304 roku przez 627 lat Brochów znajdował się w rękach tylko dwóch rodzin: Brochowskich i Lasockich, potomków tego samego antenata Jana Sowki Prawdzica. Od 1931 roku własność Franciszka Zdzisława Malanowskiego.

Dwór

Dwór wzniesiony po 1820 roku dla Nepomucena Lasockiego i jego żony Franciszki z Mniewskich i następnie w latach 1886–1890 rozbudowany z inicjatywy Jana Pawła Stanisława Lasockiego i jego żony Heleny Marii z Orsettich. Wówczas do dworu dostawiono piętrowe skrzydło. Korpus dworu parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z sionką od frontu zwieńczoną trójkątnym naczółkiem.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.