Twój koszyk jest pusty

Dwór w Majkach Małych

dwór w Majkach Małych

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sierpecki, gmina Zawidz

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Majkach Małych

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Majkach Małych. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś, pierwotnie nazywana Mojkowo, w dokumentach występuje od połowy XV wieku. Do 1673 własność Kępskich (Kempskich) herbu Jastrzębiec. Od 1676 w rękach Sierakowskich, a następnie od 1749 roku Kazimierza Rokitnickiego, archidiakona pułtuskiego, kanonika warszawskiego, sufragana płockiego. Od 1768 ponownie w rękach Sierakowskich. W 1791 roku sprzedana Leopoldowi Wernerowi i Feliksowi Bagińskiemu. Od 1834 roku w rękach Aleksandra Pruszaka, potem od 1835 roku Czechowiczów, od 1871 roku Zygmunta Foglera, od 1893 Antoniego Narkiewicza, a od 1897 roku do końca Edwarda Zakrzewskiego. U schyłku lat dwudziestych majątek liczył 252 hektary.

Dwór

Klasycyzujący dwór wzniesiony na początku XX wieku dla Edwarda Zakrzewskiego, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem. Elewacje ryzalitu artykułowane pilastrami, pomiędzy którymi półkoliście zamknięte okienka oraz otwór drzwiowy osadzone w silnie boniowanej ścianie. Delikatniejsze boniowanie pokrywa całą frontową elewację dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.