Twój koszyk jest pusty

Dwór w Starym Piastowie

dwór w Starym Piastowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sierpecki, gmina Sierpc

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Starym Piastowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Starym Piastowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1772 roku Stare Piastowo należało do Białopiotrowiczów, później do Dembowskich, w tym w 1783 roku do podkomorzyny płockiej Juliany z Kampenhauzenów Tomaszowej Dembowskiej. W początku XIX wieku w rękach Kobylańskich, w tym generała Kobylańskiego, prezesa komisji wojewódzkiej płockiej. W 1909 roku majątek należał do Rajmunda Kacperkiewicza, a w końcu lat dwudziestych Icka Offenbaua i liczył 82 hektary.

Dwór

Nieodzownym elementem każdego niemal dworskiego założenia była oficyna. W niej miejsce znajdowały dworska kuchnia, pralnia, pokoje służby, a często również pokoje gościnne. Dwór pozostawał miejscem mieszkania i reprezentacji. W przypadku dużych założeń oficyny okazywały się tym bardziej niezbędne, kiedy z końcem XVIII wieku nowa moda kazała wznosić raczej kameralne wiejskie wille niż okazałe barokowe pałace. Wówczas stawały dwie, a nawet cztery oficyny, jak w Błędowie czy Małej Wsi. Przy stosunkowo skromnym dworze w Piastowie w pierwszej połowie XIX wieku stanęła jedna oficyna, na planie kwadratu, parterowa, nakryta dachem namiotowym, z szerokim środkowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontonem i wejściem flankowanym parą oryginalnych przyściennych półsłupów. Dwór, przy którym stała pierwotnie oficyna, nie zachował się lub też został gruntownie przebudowany zapewne na początku XX wieku. Jest to dziś budowla parterowa, z mocno wyłamanym piętrowym ryzalitem na osi nakrytym – podobnie jak korpus budynku – dwuspadowym dachem z okapami. Niewykluczone, że pierwotnie dolną kondygnację ryzalitu tworzył wgłębny kolumnowy portyk, a górną rodzaj loggii. Zamurowano je najprawdopodobniej po wojnie. Układem pojedynczej ofi cynki na planie kwadratu w bezpośredniej bliskości dworu Piastowo przypomina dwory w Lipie i Ożarowie Mazowieckim.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.