Twój koszyk jest pusty

Dwór w Piastowie

  • dwór w Piastowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat radomski, gmina Jedlińsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Własność Agencji Nieruchomości Rolnych, zamieszkany
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Piastowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Piastowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XV wieku Piastów był własnością Awdańców i Ślizów. Przez małżeństwo córki Piotra Śliza Anny po mężu Dąbrowskiej przeszły na Dąbrowskich, a potem przez małżeństwo Katarzyny Dąbrowskiej po mężu Ninkowskiej – na Ninkowskich. Następnie w posiadaniu córek Katarzyny z Dąbrowskich Ninkowskiej – Anny Ożarowskiej i Urszuli Branickiej. W XVII wieku Piastów należał do Kochanowskich, Siemieńskich, Witkowskich, w XVIII wieku Sołtyków, w tym Feliksa Sołtyka, starosty zwinogrodzkiego, Macieja Sołtyka, kasztelana warszawskiego, a następnie w 1783 roku syna tego ostatniego. Od 1877 roku własność Grobickich, najpierw Wincentego, później jego syna Aleksandra, a następnie w 1909 roku Aleksego Grobickiego. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielem majątku liczącego 580 hektarów był Jan Makulec. Jan Makulec, właściciel Piastowa, aresztowany przez Niemców 24 stycznia 1941 roku, został przez nich zamordowany w obozie Auschwitz 14 marca 1941 roku. Żona z dziećmi została przez Niemców wyrzucona z majątku.

Dwór

W XVI wieku określenie „dwór wiejski” oznaczało cały zespół dworskich zabudowań, obejmujących zarówno siedzibę właściciela nazywaną wówczas „domem” lub „domem pańskim”, jak i folwark oraz całą powiązaną z dworem wieś. „Dwór” jako określenie domu właściciela pojawiło się w XVII wieku, by znaleźć swą architektoniczną definicję w Krótkiej nauce budowniczej dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego, wydanej w 1659 roku. Założenie dworskie w Piastowie wydaje się więc niepełnym dworem w sensie jego szesnastowiecznej definicji, ale jest też czymś więcej niż dwór w jego późniejszym i dzisiejszym znaczeniu. Składa się z domu, parterowego, nakrytego dwuspadowym dachem, z niewielkimi dobudówkami z obu stron i sionką poprzedzającą wejście, następnie dwóch parterowych lamusów nakrytych dwuspadowymi dachami i zwieńczonych falistymi, barokowymi szczytami, dwóch oficyn, z których tylko jedna dotrwała do naszych czasów, oraz budynków stajni i wozowni na południe od wschodniej oficyny. Dom, ukosem ustawione lamusy oraz oficyny półkolem zamykają dworskie podwórze. Jest to więc układ budynków o dopełniających się funkcjach: dom przeznaczony do mieszkania i reprezentacji, oficyny mieszczące kuchnię, pralnię, mieszkania służby i pokoje gościnne oraz lamusy – w zależności od okoliczności skarbczyki, składy, a w razie zagrożenia również refugium – miejsce schronienia. Założenie dworskie w Piastowie powstało w XVIII wieku z inicjatywy Feliksa Sołtyka, starosty zwinogrodzkiego na wyniosłej łasze wśród bagien, otoczonej od południa i północy połączonymi z sobą stawami. Niewykluczone, że w miejscu tym już w XV wieku stała siedziba Awdańców. Osiemnastowieczny dwór został gruntownie przebudowany w XIX wieku. Z drugiej połowy XVIII wieku pochodzą lamusy. Zachowana oficyna wschodnia wzniesiona została w pierw-szej połowie XIX stulecia.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.