Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kłudnie

dwór w Kłudnie

Autor: Piotr Libicki

dwór w Kłudnie

Autor: Rafał Terkner, 2020 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Wieniawa

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kłudnie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kłudnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku własność wdowy po Józefie Stadnickim, kasztelanie bełskim. W XX wieku w rękach Łuniewskich, którzy pozostawali właścicielami Kłudna do końca. W późnych latach dwudziestych właścicielem Kłudna był Adam Łuniewski, a majątek liczył 421 hektarów. Adam Łuniewski, właściciel Kłudna (ur. 1868), prezes Towarzystwa Kredytowe-go Ziemskiego w Warszawie, odznaczony Polonia Restituta i francuską Legią Honorową, wyrzucony przez Niemców ze swego majątku, zmarł w 1941 ro-ku. Jego żona Anna z Koźmińskich (ur. 1874) po powstaniu warszawskim wy-wieziona przez Niemców do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, zmarła z wycieńczenia 12 grudnia 1944 roku. Ludomir Marian Łuniewski (ur. 1899), syn Adama i Anny Łuniewskich, żołnierz kampanii wrześniowej, zamordowany został w Katyniu w 1940 roku. Brat Adama Łuniewskiego Jan (ur. 1873) zmarł w wyniku ran odniesionych w czasie II wojny światowej w 1950 roku. Edward Łuniewski (ur. 1924 w Kłudnie), żołnierz AK, zginął w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Zygmunt Łuniewski (ur. 1927 w Kłudnie), brat Edwarda, żołnierz AK, zginął w powstaniu warszawskim w 1944 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku, być może według projektu Jana Januszewskiego. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym łamanym, z wystawkami dachowymi na osi obu elewacji. Nad wejściem balkon wsparty na dwóch oryginalnych pękatych kolumnach pozbawionych głowic, za to o przestylizowanych okrągłych cokołach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2020 r.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.