Twój koszyk jest pusty

Pałac w Rusinowie

  • pałac w Rusinowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Rusinów

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Pałac Rusinów- usługi hotelarskie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Rusinowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Rusinowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Rusinów był w rękach Dembińskich, w tym Franciszka Dembińskiego, starosty wolbromskiego, a w 1783 roku Urszuli z Morsztynów, starościny wolbromskiej, jego żony. Wraz z ręką córki Franciszka i Urszuli Dembińskich Salomei Rusinów przeszedł do Wielhorskich, w pierwszej kolejności jej męża, Józefa Wielhorskiego (1759–1817), uczestnika insurekcji kościuszkowskiej, legionisty Jana Henryka Dąbrowskiego, generała w wojskach Księstwa Warszawskiego, ministra wojny w rządzie Królestwa Polskiego, senatora. Własnością Wielhorskich Rusinów pozostawał do około połowy XIX wieku. Potem często zmieniał właścicieli. Na początku XX wieku należał do Kobylańskich, a krótko przed drugą wojną Dąbrowskich, w których rękach jako resztówka pozostawał również w okresie powojennym.

Pałac

Późnobarokowy dwór, wzniesiony w czwartej ćwierci XVIII wieku przez Franciszka Dembińskiego, starostę wolbromskiego, i jego żonę Urszulę z Morsztynów, być może według projektów Jana Ferdynanda Naksa (1736–1810), naczelnego „hydraulika” (budowniczego kanałów, badacza spławności rzek) Rzeczpospolitej i królewskiego architekta. Na wydłużonym planie, parterowy, nakryty wysokim mansardowym dachem z wyraźnie wyodrębnioną częścią środkową elewacji frontowej. Jest to dwukondygnacyjna, wybrzuszona na osi, opięta pilastrami w wielkim porządku i zwieńczona attyką monumentalna brama! Triumfalny charakter nadaje jej rzeźbiarska dekoracja z herbami właścicieli Leliwa i Rawicz podtrzymywanymi przez chłopców w towarzystwie putti. Jest to więc również łuk triumfalny, który czcił powracającego z kampanii rycerza. I jak portal do pałacu był symboliczną bramą, tak pałacowy hol czy najskromniejsza dworska sień były zamkowym dziedzińcem, na którym rycerz zsiadał z konia i odkładał miecz. „Tu – pisze w książce Życie polskie w dawnych wiekach Władysław Łoziński – odbywały się sąsiedzkie sejmiki, tu gromadziła się czeladź w razie alarmu, tu gotowała się wyprawa łowiecka lub zajazdowa, tu wreszcie na sianie spali pokotem goście w czasie wesel, festynów, pogrzebów”. Może więc sarmacką tradycją tłumaczyć należy i dzisiejszą słabość Polaków do godzinnych dysput właśnie w przedpokoju? Podobnie zdobną i symboliczną oprawę wejścia, jedynie w formach neogotyckich, otrzymał niepozorny dwór w Obrąbie. Za sienią we dworze w Rusinowie znalazła się owalna sala balowa, dwukondygnacyjna, wybrzuszona półokrągłym ryzalitem w elewacji ogrodowej. Osiowy układ sieni i salonu bądź sali balowej był w tym czasie spotykany w niemal wszystkich zamożniejszych szlacheckich rezydencjach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2015 r. (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.