Twój koszyk jest pusty

Dwór w Przysusze

  • dwór w Przysusze

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Przysucha

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Przysusze

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Przysusze. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Przysucha w XV i XVI wieku należała do Morsztynów. W 1710 roku otrzymała prawa miejskie i w kolejnych dziesięcioleciach XVIII i XIX wieku stała się ważnym ośrodkiem przemysłu górniczo-hutniczego. Około 1760 roku majątek Przysucha przeszedł w ręce Franciszka Dembińskiego herbu Rawicz, starosty wolbromskiego, i jego żony Urszuli z Morsztynów, która po śmierci męża w 1777 roku przejęła starostwo wolbromskie, a dzięki swoim talentom znacznie pomnożyła majątek rodzinny. Następnie, w wyniku małżeństwa Ludwika Dembińskiego herbu Nieczuja z dziedziczką Przysuchy Amelią Dembińską herbu Rawicz, Przysucha aż do 1945 roku pozostawała własnością rodziny Dembińskich herbu Nieczuja. Ludwik Dembiński (1785–1835) był starszym bratem generała Henryka Dembińskiego (1791–1864), przez krótki czas naczelnego wodza powstania listopadowego, a także powstania węgierskiego w 1848 roku. Po śmierci Ludwika Dembińskiego i jego żony majątek, obejmujący nie tylko Przysuchę, przejął jego syn Juliusz ożeniony z Heleną Wodzicką. Mieli oni trzech synów i w wyniku działów rodzinnych majątek Przysucha otrzymał syn Henryk Dembiński (1866––1915), późniejszy poseł do Dumy, współzałożyciel i prezes Stronnictwa Polityki Realnej. Po jego śmierci majątkiem zarządzała jego żona Zofia z Tyszkiewiczów (1874–1958), a następnie w połowie lat trzydziestych, w wyniku porozumienia rodzeństwa, Przysucha przeszła w ręce najmłodszego syna, Henryka Dembińskiego (1911–1986), ożenionego z Marią-Anną Gołuchowską (1916–1996). Był on jedynym właścicielem Przysuchy aż do 1945 roku. Prof. Piotr Dembiński i jego trzy siostry są spadkobiercami majątku, który przed reformą rolną liczył około 3000 hektarów, głównie lasów.

Dwór

Klasycyzujący dwór wzniesiony około połowy XIX wieku, parterowy, z piętrowym ryzalitem na osi o półkoliście zamkniętych okienkach piętra i naczół-kowym zwieńczeniu. Na początku XX wieku architekt Józef Huss (1846–1904), autor m.in. dworu w Wilkowie w powiecie grójeckim, licznych kamienic i domów w Warszawie oraz przepięknego pałacyku-willi w Zatroczu pod Wilnem, powiększył dwór o dwa skrzydła: obszerne piętrowe od zachodu, nakryte czterospadowym dachem, i mniejsze, parterowe od wschodu, nakryte również czterospadowym wysokim dachem z wystawkami mieszkalnego poddasza. Dwór, choć nie należy do najpiękniejszych siedzib, jest dobrą ilustracją natury polskiego dworu, budowli, która w miarę lat rozrasta się, zyskuje nowe przybudówki, skrzydła, a wszystko, by pomieścić wygodnie nowe pokolenia zamieszkującej go rodziny. Park w latach 1900–1901 zaprojektował ogrodnik planista Teodor Chrząński, autor parków w Nadułkach, Chojnowie i Skolimowie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.