Twój koszyk jest pusty

Pałac w Młochowie

pałac w Młochowie

Autor: Wiesław Zalewski

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat pruszkowski, gmina Nadarzyn

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
opuszczony
Stan zachowania:
Niszczejący
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
pałac, park, oficyny, oranżeria, budynek mieszkalny, dom leśniczego, czworak, rządówka, spichlerz, chlewnia, stajnia, dwie stodoły
Numer rejestru zabytków:
1061/328/62
Data wpisu:
7 Sty, 1962
Gminna ewidencja
zabytków:
pałac, park, oficyny, oranżeria, budynek mieszkalny, dom leśniczego, czworak, rządówka, spichlerz, chlewnia, stajnia, dwie stodoły

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Młochowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Młochowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Młochów był gniazdem rodzinnym Młochowskich począwszy od XV wieku. Kolejnymi właścicielami w XVII wieku zostali Potrykowscy, a w XVIII wieku Sobolewscy, w tym około 1720 roku – Stanisław Sobolewski, podkomorzy warszawski. Majątkiem Sobolewscy zarządzali do czasu śmierci Walentego Faustyna Sobolewskiego w 1831 roku. Poprzez małżeństwo Aleksandry Laury Sobolewskiej z Józefem Ignacym Kwileckim majątek przeszedł w ręce Kwileckich. A później znowu poprzez małżeństwo ich córki Marii Kwileckiej z Janem Kierzgajło-Zawiszą na Zawiszów. Po śmierci Marii, właścicielem Młochowa została jej córka księżna Magdalena Radziwiłłowa. W 1935 roku sprzedała ona majątek Erykowi Kurantowskiemu.

Pałac

Pałac w Młochowie został wzniesiony po 1804 roku przez Walentego Faustyna Sobolewskiego. Jednak nie wzniósł on swojej siedziby na miejscu starego drewnianego dworu, który mieścił się w północnej części wsi. Wybrał on nowe miejsce. Pozorne jest podobieństwo tego obiektu do barkowych założeń, ponieważ flankujące budynek parterowe, z kondygnacją mezzanina i nakryte namiotowymi dachami oficyny usytuowane są od tyłu i stanowią jedynie funkcjonalne zaplecze pałacu. Również monumentalny czterokolumnowy portyk w tej elewacji budynku jest tylko dekoracją, pozbawiony został też wejścia. Fasada główna jest skierowana na południe, na rozległą polanę, która jest zamknięta ścianą zieleni. Autorem projektu pałacu jest Jakub Kubicki. Wszystkie elewacje budynku oraz oficyny pokrył wyrazistym boniowaniem. Owa sugestia kamiennych ścian, która została spotęgowana we wnętrzu dość ciasną i surową przestrzenią holu i klatki schodowej, przywołującą na myśl podziemne groty, miała jeszcze bardziej powiązać budynki z otaczającą je przyrodą. Pałac jest mocno podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty czterospadowym dachem z pseudobelwederkiem. Na osi, z obu stron, znajdują się czterokolumnowe portyki doryckie, które są zwieńczone trójkątnymi frontonami – od południa poprzedzone długimi schodami.

Park przypałacowy w Młochowie został założony w pierwszej połowie XIX wieku. W 1887 roku został przekształcony według koncepcji słynnego projektanta ogrodów Waleriana Kronenberga.

Źródła wiedzy
  • Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Wiesław Zalewski (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.