Twój koszyk jest pusty

Pałac w Brzeźnie

  • pałac w Brzeźnie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Goworowo

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Brzeźnie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Brzeźnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1428 roku właścicielami miejscowości byli bracia Wojciech, Jan i Paweł z Brzeźna, a w 1578 roku Jan i Marcin Brzezińscy. Brzezińscy pozostawali właścicielami wsi do około 1770 roku. Później własność Zambrzyckich, od 1826 roku Seweryna i Julianny Kaliszów, a od lat czterdziestych XIX wieku Marchwickich, najpierw Macieja Marchwickiego i jego żony Pauliny z Pilichowskich, a w 1909 roku Stanisława Marchwickiego. W rękach Marchwickich majątek pozostawał do końca.

Pałac

Jeden z najładniejszych pałaców na Mazowszu, malowniczo usytuowany na niewielkim wzniesieniu, zbudowany około roku 1900 dla Stanisława Marchwickiego według projektu Leandra Marconiego, jednego z najlepszych warszawskich architektów tego czasu. Fasada główna, inspirowana wschodnią elewacją pałacyku natolińskiego, przekonuje o kunszcie projektanta. Wyłamana część środkowa, zaznaczona – podobnie jak naroża budynku – boniowaniem, sprawia wrażenie niemal kubicznej willi ujętej po obu stronach jednoosiowymi skrzydłami. Jej centralnym akcentem i ostatecznie tym, co decyduje i o urodzie, i o podobieństwie do pałacu w Natolinie, jest wygięty eliptycznie portyk kolumnowy wielkiego porządku, za którym kryje się eliptyczna wnęka mieszcząca wejście. Willowy charakter środkowej części podkreśla również attykowa balustrada, urwana na linii boniowanych krawędzi. Efekt osiągnięty w elewacji frontowej zostaje zagubiony w kompozycji elewacji ogrodowej. Ma ona wręcz monotonny charakter i jedynie trójbocznym ryzalitem salonu przywołuje powszechnie stosowane z końcem XVIII wieku i pierwszej ćwierci XIX stulecia rozwiązanie. Zainteresowanie architekturą czasów Stanisława Augusta narastało już w drugiej połowie XIX wieku. Po 1863 roku powstał wzorowany na warszawskich Łazienkach pałac w Żemłosławiu na Nowogródczyźnie. Podobny charakter ma zbudowany w latach siedemdziesiątych przez Leandra Marconiego dla Tyszkiewiczów pałac w Wace pod Wilnem. Także pod Wilnem i także dla Tyszkiewiczów w Zatroczu Józef Huss wzniósł nad samym brzegiem jeziora pałac-willę inspirowaną formami architektury doby stanisławowskiej. Skoro można było przywdziewać kostium francuski, włoski lub neogotycki, dlaczego nie budować à la manière polonaise? W efekcie, w odwołaniu m.in. do klasycyzmu stanisławowskiego, odkrytego w drugiej połowie XIX stulecia, rodzi się z początkiem XX wieku styl polski, popularny na Mazowszu w okresie międzywojennym. Leandro Marconi (1834–1919), syn wybitnego warszawskiego architekta Henry-ka oraz brat uznanego architekta Władysława, zaprojektował w Warszawie m.in. piękny pałacyk Raua na rogu Alei Ujazdowskich i ul. Pięknej (dziś Ambasada Szwajcarii) oraz pałac Zamoyskich przy ul. Foksal. Z rezydencji na Mazowszu przypisywany jest mu pałac-willa w Starej Wsi koło Kołbieli.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.