Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dąbku

dwór w Dąbku

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat mławski, gmina Stupsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na SM

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Dąbku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dąbku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Dąbek był własnością Teodora Radzymińskiego, cześnika ciechanowskiego, a w XX wieku Doberskich, w tym w 1909 roku i w końcu lat dwudziestych Kazimierza Doberskiego. Majątek liczył wówczas 568 hektarów. W rękach Doberskich Dąbek pozostawał do końca. Kazimierz Doberski (ur. 1876), właściciel Dąbka, aresztowany przez Niemców 29 września 1939 roku, więziony wraz z grupą ziemian i inteligencji, zamordowany został w Komorni-kach koło Działdowa w grudniu 1939 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony z końcem XIX wieku, o dość eklektycznym charakterze. Choć w zasadniczym kształcie klasycyzujący, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z ryzalitem na osi wyższym o kondygnację mezzanina, to półkoliście zamknięte okna parteru mają charakter neorenesansowy. Urozmaiceniem są architektoniczne obramienia skrajnych par półkoliście zamkniętych okienek elewacji frontowej. Przypominają one okna włoskich pałaców wczesnorenesansowych i wpisują się w nurt popularnego w Prusach i występującego również w Wielkim Księstwie Poznańskim w drugiej połowie XIX wieku „Rundbogenstilu” – stylu arkadowego. Być może jest to wynik wcześniejszych dekoratorskich doświadczeń autora projektu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.