Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sarnakach

dwór w Sarnakach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat łosicki, gmina Sarnaki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Nadleśnictwo Sarnaki
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sarnakach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Czubinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Co najmniej do 1676 roku wieś zasiedlona przez liczną drobną szlachtę – Sarnackich. Potem skupione przez Butlerów w połowie XVIII wieku Sarnaki nale-żały do starosty mielnickiego Aleksandra Butlera oraz Łukasza Butlera. W drugiej połowie XVIII wieku z ręką Rozalii Butlerówny przeszły do Antoniego Ossolińskiego, starosty sulejowskiego. Później własność jego syna Stanisława, starosty sulejowskiego i przyłuckiego, a od lat trzydziestych XIX wieku i jeszcze na początku XX wieku Podczaskich, w tym w 1909 roku Władysława Podczaskiego. Potem w rękach Przesmyckich. W latach dwudziestych majątek liczący 84 hektary był własnością Aleksandra Przesmyckiego.

Dwór

Wydawałoby się, że to raczej postmodernistyczna wariacja na temat dworu niż autentyczna historyczna siedziba ziemiańska, kiedy spoglądamy na przestylizowane kolumny portyku czy schematyczny podokapowy gzyms konsolkowy i dach z blachodachówki. Jest to jednak wynik nieszczęśliwej restauracji dworu wzniesionego w 1830 roku dla Podczaskich, parterowego, nakrytego dachem czterospadowym, z czterokolumnowym portykiem zwieńczonym schodkowym szczytem.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.