Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ruskowie

dwór w Ruskowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat łosicki, gmina Platerów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Szkoła Podstawowa Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ruskowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ruskowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XV, w XVI i XVII wieku Rusków był własnością zapewne Raczków, w tym w 1493 roku starosty mielnickiego Raczki i jego żony Anastazji, a w 1646 roku Adama Raczki, sędziego ziemskiego mielnickiego. W XIX wieku w rękach najpierw Bądzyńskich, w tym sędziego pokoju Jana Bądzyńskiego (zm. 1855), a później w XIX i XX wieku Humnickich, w tym w 1909 roku Ignacego Humnickiego. W późnych latach dwudziestych właścicielką Ruskowa była Maria Humnicka. Rusków wraz z drugim jej majątkiem Czuchowem liczył razem 1385 hektarów. Humniccy pozostawali właścicielami Ruskowa do końca.

Dwór

Dwór wzniesiony na początku XIX wieku dla Bądzyńskich i potem przekształcany, m.in. w latach 1938–1940 z inicjatywy Stefana Humnickiego, kiedy dobudowano od południa piętrową przybudówkę, zmieniono rytm okien oraz założono nowy dach. Dziś jest to piętrowy budynek nakryty dachem dwuspadowym, pozbawiony jakiejkolwiek artykulacji ścian. Pewną wartość artystyczną zawdzięcza czterokolumnowemu portykowi w wielkim porządku niosącemu trójkątny fronton oraz ząbkowemu gzymsowi. Na osi elewacji ogrodowej płytki piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem.Obok pałacu, po południowej stronie, utrzymany w surowych formach klasycystycznych budynek stajni z pierwszej połowy XIX wieku. Neobarokowe ogro-dzenie pochodzi z początku XX stulecia.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Andrzej Łuczyński, dwory.cal24.pl (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.