Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chotyczach

dwór w Chotyczach

Autor: Piotr Libicki

dwór w Chotyczach

Autor: Piotr Kocęba, 2021 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat łosicki, gmina Łosice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chotyczach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chotyczach Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVI wieku Chotycze należały do Kiszków, potem Zabrzezińskich i Iliniczów, a od początku XIX wieku Wężyków, m.in. Ignacego Wężyka. Od końca XIX wie-ku w rękach Węglińskich. W późnych latach dwudziestych właścicielką majątku liczącego 600 hektarów była Maria Węglińska. Ostatnim właścicielem Chotycz był drugi mąż Marii z Wężyków primo voto Węglińskiej Władysław Jasiński.

Dwór

Dwór wzniesiony około 1830 roku dla Wężyków jako budowla parterowa z ryzalitem na osi obu elewacji. Zapewne pod koniec XIX wieku, być może już dla nowych właścicieli majątku Węglińskich, ryzalit z obu stron nadbudowano o piętro, wieńcząc dekoracyjnym szczytem schodkowym ze sterczynami. Podobnie zmodyfikowano szczytowe ściany dworu. Jest to kolejny przypadek niewielkiej siedziby, której architektura otrzymała pewne neogotyckie motywy, tym razem odwołujące się do ceglanego gotyku północno-wschodnich obszarów Europy bardziej niż gotyku angielskiego. Tak zwany styl „gotyku wiślano-bałtyckiego”, odwołujący się w przekonaniu jego popularyzatorów do architektury odległych czasów piastowskich, niósł w swych formach pewne treści narodowe. Popularność zyskał na początku XX wieku zwłaszcza jako styl wznoszonych wówczas na Mazowszu świątyń, ale objawił się również w architekturze rezydencjonalnej, czego przykładem willa Hoserów w Milanówku z 1905 roku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Piotr Kocęba 2021 r.


Zdjęcia dworu w Chotyczach

Dwór w Chotyczach

Dwór w Chotyczach

Autor: Piotr Kocęba

Salon stołowy


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.