Twój koszyk jest pusty

Pałac w Górze

  • pałac w Górze

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat legionowski, gmina Wieliszew

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Górze

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Górze. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wielka szkoda, że tak niewiele zachowało się ze wzniesionego tu około 1780 roku pałacu. Jego fundatorem był królewski bratanek, późniejszy podskarbi wielki litewski Stanisław Poniatowski, a projektodawcą najprawdopodobniej Stanisław Zawadzki (1743–1806), pułkownik artylerii, zastępca komendanta Korpusu Inżynierii Koronnej oraz budowniczy Komisji Edukacji Narodowej. Już wcześniej wzniósł on dla księcia oryginalny i funkcjonalny pałacyk Ustronie w Ujazdowie pod Warszawą, a kiedy trafił na emeryturę, zaprojektował na przełomie XVIII i XIX wieku trzy wspaniałe klasycystyczne wielkopolskie rezydencje: w Śmiełowie, Dobrzycy i Lubostroniu. W Górze powstała budowla parterowa z kondygnacją mezzanina, z trzema ryzalitami od frontu i trzema od ogrodu, z których środkowy zamknięty był trójbocznie. Wnętrza pokryły polichromie Szymona Mańkowskie-go, współautora polichromii pałacu biskupa Michała Poniatowskiego w Jabłonnie. W 1888 roku, kiedy pałac od kilkudziesięciu lat stanowił już siedzibę prawosławnych archirejów (wyższych duchownych), został nieco przebudowany: obniżono dach, przekształcono wnętrza, zmieniono obramienia okienne, a w tympanonie środkowego ryzalitu pojawiło się płaskorzeźbione Oko Opatrzności. Widok pałacu od strony Narwi zachował się na rycinie Zygmunta Vogla z 1801 roku.

Pałac

W drugiej połowie XVIII wieku Góra należała do królewskiego bratanka, podskarbiego wielkiego litewskiego Stanisława Poniatowskiego (1755–1833), w latach 1795–1839 do Gutakowskich, m.in. Wacława Gutakowskiego (1790–1882), pułkownika huzarów w armii Księstwa Warszawskiego, uczestnika kampanii 1812 roku, od roku 1822 adiunkta cara Aleksandra I. Od 1839 własność rządu rosyjskiego. Przeznaczony na siedzibę prawosławnych archirejów, pozostawał ich własnością do 1914 roku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.