Twój koszyk jest pusty

Dwór w Łęgonicach

dwór w Łęgonicach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Nowe Miasto nad Pilicą

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Łęgonicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Łęgonicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Na przełomie XVIII i XIX wieku Łęgonice były własnością Pawła Bontaniego, później Józefa Korytowskiego, a od 1820 roku Franciszka Łabuńskiego, powstańca listopadowego. Od 1846 roku Łęgonice należały do Wylazłowskich, Brylskich, Kobylińskich. W 1911 roku majątek kupił Kazimierz Zdziarski (1856–1926). W rękach jego syna Stanisława Łęgonice pozostawały od 1919 roku aż do końca. Tadeusz Zdziarski (ur. 1904), syn Kazimierza Zdziarskiego, przedostatniego właściciela Łęgonic, podporucznik Wojska Polskiego, zginął w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Marian Zdziarski (ur. 1920), syn Stanisława Zdziarskiego, ostatniego właściciela Łęgonic, aresztowany przez NKWD 17 października 1944 roku i wywieziony w głąb ZSRR, zmarł w łagrze 16 listopada 1945 roku. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Dwór

Przyjemny klasycystyczny dwór, wzniesiony najprawdopodobniej w latach 1827––1828 dla Franciszka Łabuńskiego. Piętrowy, wysoko podpiwniczony, z częścią środkową wyższą o kondygnację mezzanina i poprzedzoną czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku zwieńczonym trójkątnym frontonem. Przed portykiem schody i oryginalny, złożony z dwóch zaokrąglonych części taras. Dach naczółkowy. Z boku niewielka parterowa przybudówka.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Zobacz film prezentujący dwór w Łęgonicach

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego dwór w Łęgonicach, który pochodzi z kanału na YouTubie tv okolica


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.