Twój koszyk jest pusty

Pałac w Woli Boglewskiej

Pałac Wola Boglewska

Udostępnił: Marcin Kubicki

Pałac Wola Boglewska

Autor: Piotr Libicki

Pałac Wola Boglewska 2022

Autor: Konrad Hostyński, 2022

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Jasieniec

Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
208/A/83
Data wpisu do rejestru:
14 kwiecień 1983
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
opuszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Woli Baglewskiej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Woli Baglewskiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Spoglądając na tę malowniczą ziemiańską siedzibę, zaprojektowaną przez uznanego architekta Apoloniusza Pawła Nieniewskiego dla Kępalskich i wzniesioną około 1900 roku, mamy słuszne wrażenie, że bliżej jej do współczesnych miejskich secesyjnych kamienic i willi, ewentualnie podmiejskich rezydencji Milanówka i Konstancina aniżeli najbardziej nawet wyszukanych wiejskich dworów czy pałaców. W tej miejskiej inspiracji ujawnia się siła oddziaływania nowoczesnego miasta, które na przełomie XIX i XX wieku stało się ostatecznie niekwestionowanym i jedynym centrum politycznym, ekonomicznym i artystycznym. I o ile styl polski zyskujący w tym czasie na popularności był wyrazem romantycznych sentymentów, o tyle „miejski kostium” Woli Boglewskiej, Wsoli, Wiązowny, Wólki Przybojewskiej, a także Zdunowa oddawał wzrastającą siłę miejskiej giełdy wobec słabnącej roli ziemiańskiego folwarku. Dominującym akcentem tej piętrowej, nieregularnej, boniowanej w partii parteru budowli jest wieża na planie kwadratu, włączona częściowo w bryłę, przebita w najwyższej kondygnacji oknami termalnymi i zwieńczona efektownym secesyjnym hełmem z wazami na narożach balustradowej podstawy-attyki. Wejście główne oraz wyjście do ogrodu poprzedzone filarowo-kolumnowymi gankami wspierającymi balkony. Frontowy ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem „wspartym” na kartuszach-maszkaronach. W bocznej elewacji wieża nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W reprezentacyjnych wnętrzach parteru zachowała się sztukatorska dekoracja. Apoloniusz Paweł Nieniewski (1856–1922), absolwent Politechniki Ryskiej, wykładowca na Politechnice Warszawskiej, prócz pałacu w Woli Boglewskiej zaprojektował również dwory w Skotnikach, Palczewie i Lechanicach.

W końcu XVIII wieku Wola Boglewska była własnością Rychłowskich, w tym Franciszka Rychłowskiego, kasztelana spicymierskiego. W XIX i XX wieku w rękach Kępalskich, w tym około 1910 roku Teofila i Eugenii Kępalskich, a w późnych latach dwudziestych Eugenii Kępalskiej. Majątek liczył wówczas 349 hektarów. W latach trzydziestych Wola Boglewska ofiarowana została braciom Bęskim (Bęckim?), krewnym Kępalskich.

Dom bardzo zaniedbany. Park zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Opis zdjęcia rodzinnego: Stojąca na schodach, pierwsza kobieta po lewej stronie to Emilia z Turzyma Wiśniewskich Czesławowa Słubicka. Jej matka Emilia z Grabskich Wiśniewska miała siostrę Pelagię, która wyszła za Eugeniusza Grzybowskiego, właściciela Słubic. W Woli Boglewskiej mieszkała córka Eugeniusza i Pelagii Grzybowskich, która wyszła za Kępielskiego. 

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: 

  • Piotr Libicki
  • Konrad Hostyński, 2022


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.