Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Jasieniec
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Numer rejestru zabytków: | 208/A/83 |
Data wpisu do rejestru: | 14 kwiecień 1983 |
Stan zachowania: | Niszczejący |
Zastosowanie: | opuszczony |
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Woli Baglewskiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Spoglądając na tę malowniczą ziemiańską siedzibę, zaprojektowaną przez uznanego architekta Apoloniusza Pawła Nieniewskiego dla Kępalskich i wzniesioną około 1900 roku, mamy słuszne wrażenie, że bliżej jej do współczesnych miejskich secesyjnych kamienic i willi, ewentualnie podmiejskich rezydencji Milanówka i Konstancina aniżeli najbardziej nawet wyszukanych wiejskich dworów czy pałaców. W tej miejskiej inspiracji ujawnia się siła oddziaływania nowoczesnego miasta, które na przełomie XIX i XX wieku stało się ostatecznie niekwestionowanym i jedynym centrum politycznym, ekonomicznym i artystycznym. I o ile styl polski zyskujący w tym czasie na popularności był wyrazem romantycznych sentymentów, o tyle „miejski kostium” Woli Boglewskiej, Wsoli, Wiązowny, Wólki Przybojewskiej, a także Zdunowa oddawał wzrastającą siłę miejskiej giełdy wobec słabnącej roli ziemiańskiego folwarku. Dominującym akcentem tej piętrowej, nieregularnej, boniowanej w partii parteru budowli jest
wieża na planie kwadratu, włączona częściowo w bryłę, przebita w najwyższej kondygnacji oknami termalnymi i zwieńczona efektownym secesyjnym hełmem z wazami na narożach balustradowej podstawy-attyki. Wejście główne oraz wyjście do ogrodu poprzedzone filarowo-kolumnowymi gankami wspierającymi balkony. Frontowy ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem „wspartym” na kartuszach-maszkaronach. W bocznej elewacji wieża nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W reprezentacyjnych wnętrzach parteru zachowała się sztukatorska dekoracja. Apoloniusz Paweł Nieniewski (1856–1922), absolwent Politechniki Ryskiej, wykładowca na Politechnice Warszawskiej, prócz pałacu w Woli Boglewskiej zaprojektował również dwory w Skotnikach, Palczewie i Lechanicach.
W końcu XVIII wieku Wola Boglewska była własnością Rychłowskich, w tym Franciszka Rychłowskiego, kasztelana spicymierskiego. W XIX i XX wieku w rękach Kępalskich, w tym około 1910 roku Teofila i Eugenii Kępalskich, a w późnych latach dwudziestych Eugenii Kępalskiej. Majątek liczył wówczas 349 hektarów. W latach trzydziestych Wola Boglewska ofiarowana została braciom Bęskim (Bęckim?), krewnym Kępalskich.
Dom bardzo zaniedbany. Park zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia:
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-826-6
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: