Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chlebni

  • dwór w Chlebni

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grodziski, gmina Grodzisk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Szkoła Językowa
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park, kapliczka
Numer rejestru zabytków:
993 A
Data wpisu:
23 Wrz, 1980

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chlebni

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chlebni. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niepozbawiony wdzięku neobarokowy dwór z 1905 roku, w typie wznoszonych w tym czasie miejskich i podmiejskich domów, zaprojektowany przez Władysława Marconiego dla Antoniego Wieniawskiego. Nieregularny, w części parterowy, w części piętrowy, nakryty łamanymi, czterospadowymi i dwuspadowymi dachami. Wejście umieszczone w niesymetrycznie wyłamanym fragmencie zwieńczonego trójkątnym frontonem ryzalitu. Delikatny rys secesji, czasem przetwarzającej motywy barokowe, posiada nie tylko swobodna asymetryczna kompozycja bryły, ale również detale architektoniczne, jak dwa faliste nadokienne gzymsy, owalne okno przy drzwiach czy też jajowaty otwór w tympanonie. Pozorna balustradka wieńcząca fragment ściany przypomina balustradkę wieńczącą środkowy ryzalit pałacu w Borkowicach, wspólne dzieło Marconiego i Hendla. Władysław Marconi (1848–1915), syn słynnego Henryka, a brat nie mniej utalentowanego Leandra, jest też autorem kilku innych rezydencji na Mazowszu, wśród których do naszych czasów dotrwały dwory i pałace w Sannikach, Ojrzanowie i wspomniany już pałac w Borkowicach. Marconi projektował również podmiejskie domy, m.in. w Konstancinie dla Stefana Dziewulskiego i W. Piechowskiego. W Chlebni do 1912 roku stał stary dwór, rozebrany po śmierci Juliana Wieniawskiego.

Dwór

Dwór wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla Bergów, eklektyczny, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z płytkim ryzalitem na osi obu elewacji, przechodzącym w zwieńczoną trójkątnym naczółkiem wystawkę dachową. Od frontu murowana sionka o półkoliście zamkniętych otworach okiennych i drzwiach z nadświetlem.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.