Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Strzelce

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park

Zapoznaj się z historią dworu w Muchnicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Muchnicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Na początku XIX w. Muchnice należały do braci Jana i Józefa Głębockich. W 1801 r. połowę majątku kupił od nich Jakub Lesiewski. Zmarł on w 1821 r. i pozostawił żonę Józefę z Pintowskich oraz trzech synów: Antoniego, Józefa i Jana. Majątek w Muchnicach przejęli Antoni i Jan. Jan sprzedał w 1828 r. swoją 1/3 zadłużonego majątku Antoniemu i wyemigrował z kraju po upadku powstania listopadowego. Sprzedana część majątku została skonfiskowana przez Prokuraturę Generalną Królestwa Polskiego. Antoni zaciągnął kilka pożyczek, żeby odzyskać majątek. Po jego śmierci w 1852 r. zgodnie z testamentem Muchnice odziedziczył mąż bratanicy, a administrowała nimi jego żona Marianna Lesiewska. W 1868 r. na licytacji publicznej majątek kupił Michał Luther, a następnie Gustaw Tschirschnitz w imieniu rodziny Treskowów ze Strzelec i włączył je do kompleksu strzeleckiego. W 1927 r. Muchnice zostały odkupione od Treskowów i rozparcelowane. Ośrodek Muchnice zakupił Tadeusz Ignacy de Thun. W czasie I wojny światowej służył w Legionach. Następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie pracował jako członek wydziału powiatowego, rady powiatowej i zarządu okręgowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych. Był wiceprezesem oddziału rawskiego Związku Ziemian. W 1935 r. został posłem IV kadencji (1935–1938) wybranym z listy państwowej 14 833 głosami z okręgu nr 14 (powiaty: skierniewicki, grójecki i rawsko-mazowiecki). Pracował w komisji regulaminowej. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Zmarł na emigracji w Londynie w 1974 r. W imieniu de Thun majątkiem w Muchnicach do 1937 r. administrował Stefan Półgrabski. Do 1940 r. nadal mieszkał tam z rodziną, potem został wysiedlony do Gostynina. W 1946 r. majątek w Muchnicach rozparcelowano.

W 1865 r. w Muchnicach wg akt notarialnych stał:

dom dworski murowany, parterowy z facjatą, czyli z jednym piętrem, dachówką pokryty, o 2 kominach murowanych, o 3 dymnikach od strony ogrodu w dachu będących. Z frontu jest wystawka z drzwiami podwójnymi, a w tej, obok drzwi, dwa wąskie, u wierzchu półokrągłe, okienka. Na wierzchu tej wystawy jest balkon czyli ganek żelazny. Facjatki, czyli mieszkania pierwszego piętra, na które wychodzą drzwi podwójne, oszklone i 2 okienka u wierzchu, półokrągłe, podwójne. Wokół dworu bruk z kamienia polnego i rynsztoki. Na parterze 8 okien. Przed sienią 3 schodki i 2 słupki z kamienia polnego. Z lewego boku 2 okna weneckie. Z tyłu drzwi podwójne, oszklone i 5 okien weneckich oraz 4 zwyczajne, 2 okienka w piwnicy okratowane. Rynny blaszane. Z boku przystawka.

We dworze po II wojnie światowej umieszczono szkołę podstawową. Trudno było zaadoptować dworskie pomieszczenia na szkolne izby, dlatego budynek został rozebrany, a materiały z niego wykorzystano do budowy nowej szkoły. Park dworski został mocno przetrzebiony.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 382-384.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część I, Kutno 2003, s. 278-281.
  • www.tradytor.pl

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.