Twój koszyk jest pusty

Dwór w Głogowie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Krośniewice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park, ogrodzenie z bramą wjazdową
Numer rejestru zabytków:
678
Data wpisu:
29 Sie, 1994

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Głogowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Głogowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVI w. Głogowa należała do Jana i Marcina Kossakowskich. Od Kossowskich Głogowę kupił Jakub Kretkowski, a potem w 1811 r. odziedziczył ją jego syn, Józef. W 1824 r. Głogowę kupił Michał Tokarski, mecenas przy Sądzie Najwyższym. Zmarł w 1851 r., a majątek po nim odziedziczyła żona, Józefa z Wyrzykowskich. Zmarła w 1862 r. W latach 1858-1864 majątek należał do Marcina Krzymuskiego, a potem do jego syna Józefa. Następnym właścicielem Głogowej był Jakub Engelman, Żyd z rodziny rabinackiej. Należała ona do niego przez 34 lata. Kolejnym właścicielem w 1898 r. został Karol Kosiński. Walczył on w powstaniu styczniowym, podczas którego stracił nogę. Został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Ożenił się z Marią Rakowską, która urodziła mu pięcioro dzieci: Elżbietę, Gabrielę, Joannę, Antoniego i Ignacego. Ignacy po skończeniu nauki w kaliskiej szkole średniej podjął studia rolnicze we Francji, jednak przerwał je w 1926 r., żeby przejąć po ojcu majątek w Głogowej. Ignacy ożenił się z Zofią z Chrząszczewskich, z którą miał trzy córki: Marię, Hannę i Gabrielę. Maria podczas okupacji ukończyła Instytut Kultury Fizycznej i poślubiła Jana Zakrzewskiego herbu Dołęga, z którym doczekała się syna, Karola Jerzego. Gabriela zmarła we wczesnym dzieciństwie. Po wybuchu II wojny światowej, w obawie przed wysiedleniem, Ignacy Kosiński wraz z rodziną uciekł do Warszawy, gdzie przeżył wojnę.

Dwór w Głogowej został wzniesiony w końcu XIX w. przez Ignacego Kosińskiego. Łączy w sobie styl klasycyzmu i renesansu. Jest piętrowym budynkiem murowanym, tynkowanym. Centralna część budynku posiada ryzalit z boniowanym tympanonem i tarasem wspartym na pięciu kolumnach. Posiada podjazd od szczytu i werandę. Po bokach znajdują się ryzality. Dwór posiada dwutraktowy układ wnętrza o zmiennej szerokości traktu. Dwór otacza 10 ha parku utrzymywanego na wysokim poziomie przez Zofie Kosińską. Za jej czasów w parku znajdowały się cztery sztuczne pagórki, altanka, pergola, dwa stawy, ogród skalny, różanka, kort tenisowy oraz boisko do siatkówki i krokieta. Obecnie dwór spełnia funkcje mieszkalne.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 209-213.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część II, Kutno 2003, s. 39-45.
  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom II, s. 604-605.
  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska, zdjęcia: wizytacja terenowa 12-02-2017 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.